e-ISSN 1309-2545      ISSN 1301-062X
TR    ENG
 

Sayıyı İndirmek İçin Tıklayınız.

Cilt : 26 Sayı : 4 Yıl : 2020

Son Sayı Arşiv En Çok İndirilen Makaleler Baskıdaki Makaleler Online Makale Gönder Giriş
Türk Nöroloji Dergisi’nin yer aldığı İndeksler
  Hipnik baş ağrısı tedavisinde Topiramatın yeri: polisomnografili olgu sunumu [Turk J Neurol]
Turk J Neurol. 0; 0: 0-0

Hipnik baş ağrısı tedavisinde Topiramatın yeri: polisomnografili olgu sunumu

Meliha Tan1, Sibel Karaca1, Başak Karakurum Göksel1, Mehmet Ali Habeşoğlu2
1Başkent Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Adana Araştırma Ve Uygulama Merkezi, Nöroloji Abd, Adana, Türkiye
2Başkent Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Adana Araştırma Ve Uygulama Merkezi, Göğüs Hastalıkları Abd, Adana, Türkiye

Hipnik baş ağrısı (HB), genellikle ileri yaşlarda ve uyku sırasında görülen, nadir bir primer baş ağrısı formudur. Bu olguların polisomnografik (PSG) kayıtlamaları, baş ağrısı ataklarının sıklıkla REM fazında ortaya çıktığı göstermiştir. Lityum HB tedavisinde özgül ilaçtır. Son yayınlarda, lityumun yan etki yaptığı veya yararlı olmadığı iki HB olgusunda topiramata yanıt alındığı bildirilmiştir.
Bu çalışmada, 10 yıldır süren, hemen her gece birkaç kez uykudan uyandıran baş ağrıları HB için IHS kriterlerini karşılayan, 69 yaşında erkek bir olgu sunulmuştur. Labil hipertansiyon tanımlayan hastaya 24 saatlik kan basıncı izlemi yapıldı ve gündüz saatlerinde hipertansiyon saptanarak antihipertansif tedavi başlandı. Baş ağrısı sırasında kan basıncı normal değerlerde bulunarak noktürnal hipertansiyon sendromu dışlandı. HB tanısıyla verilen lityuma yanıt alınamaması üzerine verilen topiramat 100 mg/gün ile tam düzelme elde edildi. Topiramat tedavisi alırken yapılan PSG’de baş ağrısı olmadı. Topiramatı kestiği dönemde tekrarlanan PSG’de, biri REM, diğeri nonREM fazında oluşan iki baş ağrısı atağı kaydedildi. Her iki kayıtta da solunumsal uyku bozukluğu olmadığı, REM ve nonREM uyku sürelerinin normale göre kısaldığı gözlendi. Ayrıca, topiramatlı PSG’de, hastanın daha az uyandığı ve REM uyku oranının tedavisiz PSG’ye göre daha yüksek olduğu tespit edildi. Bu bulgular, HB’nin uykunun evresiyle değil doğrudan uyku durumuyla ilişkili olduğu görüşünü desteklemektedir. Yaşlanma ile sirkadyen ritimden sorumlu suprakiazmatik çekirdeğin aktivasyonundaki azalma sonucu bozulmuş uyku döngüsünün, HB’ye zemin oluşturduğu düşünülebilir. HB’de lityum verilemeyen hastalar için topiramat bir tedavi seçeneği olarak akla gelmelidir, ayrıca topiramatın bu hastalarda uyku kalitesini de düzelteceği öngörülebilir.

Anahtar Kelimeler: hipnik baş ağrısı, topiramat, polisomnografi.


Meliha Tan, Sibel Karaca, Başak Karakurum Göksel, Mehmet Ali Habeşoğlu. Topiramate in treatment of hypnic headache: a case report including polysomnography. Turk J Neurol. 0; 0: 0-0

Sorumlu Yazar: Meliha Tan, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 
© Copyright 2021 Turkish Journal of Neurology
Anasayfa        |        İletişim
LookUs & OnlineMakale