e-ISSN 1309-2545      ISSN 1301-062X
TR    ENG
 

Sayıyı İndirmek İçin Tıklayınız.

Cilt : 29 Sayı : 3 Yıl : 2023

Son Sayı Arşiv En Çok İndirilen Makaleler Baskıdaki Makaleler Online Makale Gönder Giriş Telif Hakkı Formu
Türk Nöroloji Dergisi’nin yer aldığı İndeksler
  Trombektomi Için Inmeli Hastalarını Seçerken Her Zaman Bilgisayarlı Tomografi Perfüzyon Görüntülemesine Güvenebilir miyiz? [Turk J Neurol]
Turk J Neurol. Baskıdaki Makaleler: TJN-34270 | DOI: 10.4274/tnd.2022.34270  

Trombektomi Için Inmeli Hastalarını Seçerken Her Zaman Bilgisayarlı Tomografi Perfüzyon Görüntülemesine Güvenebilir miyiz?

Fergane Memmedova, Semra Arı Sevingil, Fatma Altuntaş Kaya, Ozlem Aykac, Atilla Ozcan Ozdemir
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Nöroloji Anabilim Dalı, Eskişehir, Türkiye

Multimodal görüntüleme yöntemlerinden, perfüzyon bilgisayarlı tomografilerin kullanımı (BTP), son dönemlerde inme merkezlerinde endovaskülar tedavi adaylarını belirlemede önemli araç haline gelmiştir. Bununla birlikte, BTP'nin enfarktüs çekirdeğini tanımlamadaki güvenirliliği, semptom başlangıç zamanına, kollateral durumuna ve diğer klinik faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda, endovasküler tedavi için hasta seçiminde, BTP görüntüleme ile penumbrayı göstermenin tedavide başarı şansını arttırdığı gösterilmiştir. Beyin parankiminde farklı alanların (beyaz cevher, gri cevher gibi) hipoksiye duyarlılığının farklı olması, iskemik doku cevabını belirlemeyi güçleştirmektedir ve bu da perfüzyon çalışmalarının önemini arttırmaktadır. Bu nedenle özellikle son zamanlarda BTP görüntüleme ile çok sayda otomatik yazılım programları kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan RAPID (IschemaView, Menlo Park, California, USA) ve Olea Sphere (Olea Medical Solutions, La Ciotat, France) en sık kullanılanlar arasında sıralanmaktadır. Bu programların her birinin enfarkt korunu gösterme oranları, yanılma olasılıkları farklı çalışmalarca ele alınmıştır. Bu makalede sağ orta serebral arter kliniği ile gelen, uyanma inmesi, 55 yaşında kadın hastanın endovasküler tedavi kararı öncesi yapılan BTP görüntülemelerinin tedavi sürecinde ne kadar yol gösterici olduğunu değerlendirmeyi amaçladık.

Anahtar Kelimeler: Iskemik inme, RAPID, Olea
Sorumlu Yazar: Fergane Memmedova, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 
© Copyright 2023 Turkish Journal of Neurology
Anasayfa        |        İletişim
LookUs & OnlineMakale